За підсумками громадських слухань результатів Проєкту "Моніторинг реалізації інтелектуального потенціалу випускників закладів вищої та професійно-технічної освіти прикордонного регіону: соціальне партнерство, державне і регіональне замовлення”1
Проект "Моніторинг реалізації інтелектуального потенціалу …” (далі «Моніторинг..») завершено. Його реалізація здійснювалася на замовлення Львівської ОДА у рамках секторальної підтримки ЄС у 2018 - 2020 рр. Виконавці - колектив науковців-представників НУ «Львівська політехніка» (НДЦ «ДЕМОС»), ЛНУ імені Івана Франка, ДУ «ІРД імені Мар’яна Долішнього НАНУ», НМЦ ПТО у Львівській області, а також окремої групи соціологів київської наукової школи. За результатами Проєкту стейкхолдерам запропоновано методологію «Моніторингу…», аналітичні дані щодо стану проблемної ситуації на Львівщині (прикордонному регіоні України), Веб-портал з можливістю переглядати результати опитувань (важливий інструмент організації взаємодії зацікавлених сторін регіонального ринку освітніх послуг та ринку праці). Авторський колектив з нетерпінням чекає відгуків користувачів програмного продукту2. А ще − готовий до подальшої співпраці.
Перша публічна презентація результатів Моніторингу в зайнятості випускників ЗВО Львівщини відбулася за сприяння Президента Благодійного фонду «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики» (IFEPR) проф. Тараса Фінікова та Голови Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України та ГО “Інноваційний університет” – Олесі Ващук. Захід відбувся у формі окремого Модуля на тему «Працевлаштування та професійні кар‘єри випускників: аналітичне дослідження та рекомендації» у рамках Програми підвищення кваліфікації для педагогічних, науково-педагогічних працівників ЗВО «Акредитація освітніх програм третього рівня вищої освіти. Дослідницька доброчесність» (06-09.02.2021р., Львівська область, смт. Славсько, база відпочинку «Політехнік-2»). Серед учасників заходу - представники Міністерства освіти та науки України, НАЗЯВО, керівники, викладачі і дослідники ЗВО Києва, Харкова, Дніпра, Львова, Сум, Запоріжжя, Тернополя, Луцька, Івано-Франківська і низки інших міст України. Ідею презентації у Славську активно підтримали усі колеги по Проєкту. Адже на фоні комунікативних COVID-обмежень, соціального дистанціювання, з’явився шанс не тільки вирватися з «традиційного» способу життя, але й зануритися у цікаве науково-освітянське середовище, де проходить жива дискусія між представниками освітянської сфери. Більше того, стало можливим привідкрити завісу власних напрацювань, апробувати методичні рекомендації, які розроблені у рамках Проєкту і очікують «feedback» як від замовника, так і широкої аудиторії стейкхолдерів, та й зрештою, просто вдихнути зимового карпатського повітря.
Презентація результатів Проекту включала наступні блоки:
➢ Представлення загальної інформації про Проект: його актуальність, цілі, цільові групи й бенефіціарії, знайомство з робочою групою, інституційні аспекти продовження досліджень, а також основні види «продукту» за Проєктом, - звіти із результатами соціологічних обстежень випускників ЗВО/ЗПТО та роботодавців Львівщини, адрес Веб-порталу у мережі Інтернет, методичні рекомендації органам виконавчої влади загальнонаціонального та регіонального рівня, презентації та інфографіки (рис. 1). Доповідач – професор НУ «Львівська політехніка», керівник НДЦ «ДЕМОС», д.е.н., проф. Уляна Садова - керівник Проєкту.
➢ Висвітлення міжнародного досвіду моніторингу працевлаштування і кар’єри випускників, представлення Методології Моніторингу працевлаштування випускників ЗВО Львівщини у рамках Проєкту регіонального розвитку. Доповідач – професор економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, д.е.н. Ольга Гринькевич.
➢ Представлення результатів Моніторингу у Львівській області (Інфографіка). Доповідачі – доцент ІАПО НУ «Львівська політехніка», к.е.н., доц. Тетяна Степура та доцент економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, к.е.н., доц. Оксана Вільчинська.
➢ Представлення Веб-порталу «Індикатори якості та ефективності професійної і вищої освіти Львівщини». Доповідачі – учасники ІТ-групи Проєкту - Ростислав Малинич та асистент ІТРЕ НУ «Львівська політехніка», к.т.н. Мар‘ян Селюченко.
Трьохгодинна презентація Проєкту пройшла напрочуд організовано, швидко і насичено. Учасники засідання з великим інтересом сприйняли інформацію про сам факт організації та реалізації в Україні такого Проєкту на регіональному рівні, уважно вислухали розповідь про міжнародні моделі та практики відстежування інформації про працевлаштування випускників (австралійську, американську, російську, країн ЄС, польську, німецьку). Говорили й про головні проблеми організації та проведення моніторингу кар‘єри випускників на сучасному етапі, а також про те, якими є рекомендації міжнародних експертів у даній сфері для інших країн. Так, зокрема, у процесі оприлюднення авторської методології дослідження проф. Ольга Гринькевич наголосила на дотриманні вимоги забезпечення репрезентативності вибірки випускників ЗВО за галузями знань (у дослідженні – це 27 страт, які відповідають Переліку галузей знань в Україні), розповіла про технологію відбору університетів, які репрезентують Львівщину у розрізі кожної галузі знань. Аргументовано пояснила, чому не підходить стара методологія збору інформації про працевлаштування випускників, яка діяла в країні ще з радянських часів (донедавна в університетах інформацію про працевлаштування випускників отримували на підставі довідок, що охоплювали лише осіб, які здобули вищу освіту за кошти державного і місцевих бюджетів. Щодо студентів, які здобували освіту за власні кошти, таких довідок не вимагалося).
Особлива дискусія виникла у процесі обговорення результатів опитування стану працевлаштування випускників ЗВО Львівщини (доц. Тетяна Степура та доц. Оксана Вільчинська). З одного боку, незаперечний інтерес викликали слайди з інформацією про такі загальні показники, як рівень зайнятості опитаних (75%), рівень їх безробіття (11% - до речі, це більш як у два рази нижче рівня безробіття усієї молоді у регіоні у віці 15-24 років), про рівень зайнятості за фахом (64%), про статус зайнятості (81% - наймана праця), про задоволеність якістю вищої освіти, доходи і т.п. З іншого боку, враховуючи, що половину присутніх складали Голови галузевих експертних рад НАЗЯВО, дослідники якості освіти, з’явилися слушні запитання щодо показників Моніторингу за галузями знань, побажання збільшити у майбутньому кількість респондентів для надійних оцінок якості вищої освіти за спеціальностями, доступності знеособлених мікроданих про випускників для освітньої аналітики усіма зацікавленими користувачами Веб-порталу Проєкту. Заступник Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти д.е.н., проф. Наталія Стукало звернула увагу на ситуацію із зайнятістю випускників-міжнародників («міжнародні відносини»), котрі опинилися у нижній частині спискового розподілу зайнятості випускників за фахом.
Доцент ІЕОМ НУ «Львівська політехніка», к.т.н., доц. Анатолій Ігнатович поцікавився значенням розробки для потреб економіки регіону, слушно підняв тему сталості (ресурсного забезпечення) Проєкту на наступні роки, став ініціатором дискусії щодо ролі такого Моніторингу у формуванні регіонального замовлення.
Чи не найбільш захоплюючим моментом зустрічі стало оприлюднення інформації про роботу Веб-порталу «Індикатори якості та ефективності професійної і вищої освіти Львівщини» (www.IntellectLviv). Ростислав Малинич, як фахівець у ІТ- галузі, представив загальну структуру Веб-додатку, «відкрив» інформацію, яка міститься у різних частинах сайту, поінформував про різні рівні доступу до бази даних, залежно від статусу користувачів і т.п.
Присутні отримали презентаційні матеріли, які розподілили між представниками різних регіонів України (Київ, Харків, Суми, Запоріжжя, Дніпро, Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк). Показово, у папці містилися не тільки матеріали з інфографікою про стан працевлаштування випускників Львівщини та інформацією про міжнародний досвід проведення подібної роботи, але й Проект Постанови «Про затвердження Порядку проведення моніторингу реалізації інтелектуального потенціалу випускників закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти» на імя Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля (відповідальні виконавці д.юрид.н., проф. Надія Бортник, к.е.н., доц. Тетяна Степура, к.е.н., ст.н.сп. Ольга Левицька, к.е.н., асист. Ольга Корицька, пров. інж. Наталія Дідух). Усі присутні відзначили величезну роботу, проведеної у рамках Проєкту.
На завершення семінару Тарас Володимирович Фініков, як модератор заходу, привітав авторів дослідження. Він, зокрема, відзначив, що учасники Програми Міжнародного Проекту «Інноваційний університет і лідерство» (IFEPR) отримали абсолютно унікальний досвід організації моніторингу працевлаштування випускників. «…Зробити таке дослідження у масштабах інших областей, - резюмував Тарас Володимирович - просто фантастична штука. Маючи усе те, що нагромаджено авторами Проєкту, навіть із незначними модифікаціми (обов‘язково порівняльними), - працювати буде не складно. У регіонах, очевидно, першими можуть стати університети, які активно співпрацюють з місцевими органами влади (НАЗЯВО може стати ініціатором проведення подібних досліджень на загальнонаціональному рівні)…Наостанок, - продовжив ведучий, хотів би сказати наступне: такого роду проєкти – це сьогодні краще, що можуть пропонувати групи дослідників в українській вищій школі в інтересах всієї системи. Якщо ви звернете увагу по країні загалом, то більшість проектів, - це власне ті, що реалізуються в інтересах свого закладу, в інтересах якоїсь групи людей, або навіть індивідуальні проекти, в інтересах окремої людини. Проекту, який би був орієнтований хоча б на інтереси регіону, чи тим більше на інтереси національної спільноти, - на жаль, обмаль.. Так, це доволі рідкісна річ. Тому ступінь ексклюзивності зустрічі просто не піддається оцінюванню!». Задумавшись на пару секунд, промовець додав: « – зустріч у Карпатах, за кілька днів до основної презентації, з повною участю учасників, з врахуванням різноманітності присутності і географії предстаників ЗВО…Оплески і подяка авторам Проєкту!». Тарас Фініков звернувся до присутніх з ідеєю підтримати підготовку офіційного відгуку з приводу проведеного дослідження від Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, а також Міжнароного благодійного фонду досліджень освітньої аналітики (IFEPR).
У процесі підготовки даного тексту постало питання його назви.
«Карпатські ескізи» - це, напевно, найбільш влучне «обрамлення» інформації про історію усієї події. Тут і безпосередні здобутки авторів Проєкту, і подяки особам, які допомагали без запитань (особливо, організаторам п.Тарасу Фінікову та п.Олесі Ващук, проректорам НУ «Львівська політехніка» Івану Демидову та Анатолію Морозу, директорам ІАПО НУ «Львівська політехніка» Любомиру Пилипенку та видавництва Львівської політехніки Івану Паров‘яку, завкафедри ТПЕ Жанні Поплавській), і просто емоції, пережиті впродовж кількох днів навколо цієї поїздки. Нині можна прозвітувати – це була одна з особливо екстремальних (зважаючи на снігові замети, локдауни, ковідні обмеження), але й найпозитивніших сторінок в історії учасників Проєкту «Моніторинг…».
Уляна Садова, Ольга Гринькевич, Тетяна Степура, Ростислав Малинич
1 За результатами участі у роботі Програми курсу з підвищення кваліфікації «Акредитація освітніх програм третього рівня вищої освіти. Академічна доброчесність». Організатори: Рада молодих учених при МОН України та міжнародного Благодійного Фонду «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики» (за підтримки Міністерства науки і вищої освіти Республіки Польща, Міністерства освіти і науки України та під почесним патронатом Фундації польських ректорів – Інституту суспільства знань (http://www.edupolicy.org.ua). Мета підвищення кваліфікації - професійний розвиток відповідно до державної політики у галузі освіти та забезпечення якості освіти відповідно до https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/800-2019-п/print.
2 Відповідальні виконавці ІІІ етапу Проєкту – У.Садова, О..Гринькевич, О.Матвійків, А.Мороз, С.Матковський, Р.Теслюк, Т.Степура, О.Сорочак, Ж.Поплавська, Г.Скорик, Н.Селюченко, І Грибик, Н.Смолінська, Р.Фещур, О.Лиса, Н.Бортник, О.Левицька, М.Біль, М.Бачинська, О.Вільчинська, Н.Андрусишин, О.Корицька, Р.Малинич, М.Селюченко, В.Міджак, І.Сновидович, Н.Дідух, Р.Демкович, А.Луцишин, Б.Артерчук.,І.Бараняк, О.Махонюк, О.Риндзак, О.Марець.